Na Heureke využívame personalizáciu a cielenú reklamu. Na základe vášho správania na Heureke personalizujeme jej obsah. Kliknutím na „Rozumiem“ alebo inam súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na ďalších weboch. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete vypnúť v nastaveniach prehliadača. Viac


Poradňa Zubné pasty

Ako vybrať zubnú pastu?

Zubná pasta je nevyhnutným doplnkom dentálnej hygieny. Výber správnej zubnej pasty nie je jednoduchý. Mnohé pasty majú komplexný účinok, iné majú účinok vysoko špecializovaný a zameraný na jednotlivé problémy dentálneho zdravia a choroby úst. Nasledujúci obsah vám pomôže s výberom tej najvhodnejšej pasty.
 

Čo je zubná pasta?

Zubná pasta, ako prostriedok dentálnej hygieny a estetickej starostlivosti, je viskózna hmota vo forme pasty, gélu alebo krému a slúži primárne k čisteniu zubov a celkovej starostlivosť o zdravie úst. Pasta je zvlhčovač, penidlo a zároveň nosič zdraviu prospešných a estetických látok a materiálov. Pasta je prostriedkom, ktorý môže preventívne a účinne zabraňovať vzniku zubného kazu, starať sa o zdravé ďasná a revitalizovať ich, brániť nadmernej tvorbe a hromadeniu zubného plaku, bieliť zuby a spomaľovať tvorbu zubného kameňa, sťahovať a spevňovať ďasná, liečiť zápal ďasien a pomáhať liečbe parodontitídy, pôsobiť proti nadmernej citlivosti zubov a krčkov zubov, zabraňovať zlému dychu a likvidovať jeho príčinu, atď.
Veľakrát je účinok zubných pást preceňovaný, niektoré látky obsiahnuté v zubných pastách môžu vyvolávať rôzne formy precitlivenosti a alergiu, napr. peroxidy, SLS látky, penidlá, tenzidy, konzervačné látky, atď. Nasledujúci text vám pomôže lepšie sa orientovať v hodnotení a vo výbere pre vás vhodných zubných pást.

 

Základné delenie zubných pást? 

Štandardné delenie zubných pást neexistuje. Môžeme ich však rozdeliť podľa rôznych kritérií, napr. podľa obsiahnutých látok, podľa účinku alebo podľa určenia.
Najbežnejšie delenie je podľa obsahu a množstva fluoridov. Zubné pasty pre najmenšie deti do 3 rokov obsahujú max do 400 ppmF, u pást pre predškolákov sa odporúča obsah do 750 ppmF. Staršie deti môžu používať už pasty určené dospelým s obsahom do 1000 ppmF. Kozmetické zubné pasty môžu obsahovať max 0,15% fluoridov v prepočte na koncentráciu fluóru v zmesi s inými zlúčeninami. Uvádza sa ako max 1500 ppmF. Terapeutické zubné pasty môžu obsahovať 1800 - 2500 ppmF. Je možné zdôrazniť, že fluorid cínatý má výraznejší vplyv na liečbu gingivitídy a parodontitídy v porovnaní napr. s fluoridom sodným, ale zároveň je menej účinný v prevencii vzniku zubného kazu.
 

 

Prečo sú niektorými lekármi odporúčané zubné pasty obsahujúce kyslík?

Mnoho štúdií dokazuje, že kyslík má nielen blahodarné a liečivé účinky, ale pôsobí aj silne bakteriostaticky. Kyslík je v niektorých pastách a ústnych vodách obsiahnutý v stabilizovanej forme a pri čistení dochádza k jeho uvoľneniu. Molekuly kyslíka potom pôsobia ako antibakteriálna zložka. Je známe, že aj slina má silné antibakteriálne vlastnosti, a to nielen vďaka obsahu proteínov, laktoferínu a imunoglobulínu, ale aj preto, že obsahuje kyslík. Kariogenní baktérie spôsobujúce zubný kaz sú anaeróbne, tzn., že môžu žiť a rozmnožovať sa iba v spodných vrstvách povlaku bez prítomnosti kyslíka. Pri čistení zubov dochádza k rozrušeniu vrstiev plaku, baktérie sa dostávajú do kontaktu s kyslíkom, ktorý narušuje ich metabolizmus a baktérie hynú.
 

 

Sú zubné pasty obsahujúce chlorhexidin, napr. pri liečbe parodontitidy, naozaj účinné?

Chlórhexidín diglukonát (CHX) je známy ako jeden z najefektívnejších antibakteriálnych prostriedkov a mnohé štúdie to potvrdzujú. Spoľahlivo zastavuje rast a likviduje nielen baktérie, ale aj vírusy, kvasinky, atď., A preto je používaný ako efektívna antibakteriálna zložka nielen v produktoch dentálnej hygieny. CHX podľa sily koncentrácie pôsobí bakteriostaticky a baktériocidne a likviduje exotoxíny produkované baktériami. Niektoré pasty obsahujú okrem zložky CHX aj CPC (cetylpyridinium chlorid), ktorý navyše likviduje aj endotoxínové produkty baktérií, čím významne posilňuje účinok chlórhexidínu. Dlhodobé používanie zubných pást s CHX môže zafarbovať zuby a sliznicu úst. V ponuke sú aj zubné pasty s tzv. ADS (Anti Discolorant systém). Niekoľkými štúdiami bolo však preukázané, že ADS významne znižuje antibakteriálny účinok chlórhexidínu. K zníženiu účinku dochádza aj pri používaní zubných pást obsahujúcich SLS / penivé zložky /.
 

Môžu účinne bieliť i zubné pasty bez obsahu peroxidov? 

Mnohé klinické štúdie, ale aj skúsenosti zákazníkov dokazujú, že sú zubné pasty, ktoré účinne bielia aj bez obsahu peroxidov. Sú to predovšetkým zubné pasty s obsahom veľkého množstva minerálov a taktiež prírodných enzýmov. Enzýmy, napr. papaín a bromelain, vedia veľmi účinne odstraňovať bielkovinové pelikuly pokrývajúce zubnú sklovinu, do ktorej sa zachytávajú nielen pigmentácie z farbiacich potravín a nápojov, ale aj baktérie tvoriace zubný plak. Do takto "očistenej" skloviny sa následne veľmi ľahko zabudovávajú biele vápnikovo-fosfátové biomimetické nanokryštály, ktoré sklovinu nielen spevňujú a opravujú, ale robia ju hladkú a jasnejšiu. Tento jav je nazývaný ako efekt opalescencie a okrem žiarivé bielej farby pôsobia, dávajú zubom mladší zdravší vzhľad.
 
 

Aké zložky môže, obsahuje zubná pasta? 

Základnými zložkami zubnej pasty sú:
Abraziva - hydrogénuhličitan sodný, hydrogénfosforečnan vápenatý anhydro a dihydrát, uhličitan vápenatý, amorfný oxid kremičitý, polymerizovaný hexofosforečnan sodný, pyrogénne kyselina kremičitá, a i. Množstvo abrazív v zubnej paste vyjadruje koeficient RDA, eventuálne REA, ktoré uvádzajú v hodnotách od 0 do 200 schopnosť pasty abrazívne pôsobiť na sklovinu, resp. dentín.
 
 
POJIDLÁ - deriváty celulózy (karboxymetylcelulóza, hydroxyetylcelulóza), algináty atď.
 
PENIDLÁ (tenzidy) - natrium laurylsulfát /SLS/, natrium laurylsarkosinát, atď.
 
ZVLÁČŇOVADLÁ - glycerin, sorbit, glykoly
 
SLADIDLÁ - sacharin, cyklamáty, xylitol, izomalt
 
KONZERVAČNÉ LÁTKY - estery kyseliny p-hydroxybenzoové, bromchlorfen, kyselina sorbová, parabeny, atď.
 
FARBIVÁ - potravinárske farbivá (syntetické, prírodné - karoteny)
 
ARÓMA - mentol, silice mäty piepornej a kučeravej, eukalyptu, ovocné príchute, škorica atď.
 
ROZPOÚŠŤADLO - destilovaná voda
 
ĎALŠIE AKTÍVNE LÁTKY - U prísad tzv. "aktívnych látok" sa predpokladá ich profylakticko - terapeutické a estetické pôsobenie. Sú to napr.:
 
 
 
 
 
Porovnať zubné pasty